Yabancı dil nasıl öğrenilir?

Bir yabancı dili öğrenmek geleceğinize olumlu yönden etki sağlayabilir ve size yeni olanaklar sunabilir. Peki bir yabancı dili öğrenmek için ne yapılmalı ?

Öncelikle hangi dili öğrenmek istiyorsanız o dilin kurallarını iyi bilmeniz gerekmektedir. Buna örnek olarak size İngilizceyi gösterebilirim. İngilizcede 13 zaman kavramı vardır. Bunlar kendi aralarında üçe ayrılır. Tabi bunların hepsini çok iyi bilmek o kadar kolay değildir. Zaten bir dili öyle bir haftada öğrenemezsiniz. Uzun süreli sağlam çalışmalar ile bir dili iyi öğrenebilirsiniz.

Peki bu nasıl olacak?

Başlarda ne kadar zorlanırsınız o sizin anlama seviyenize kalmış ama ilk önce kendinize şu soruyu sorun;

Ben hangi yolla bunu daha iyi kavraya bilirim ?

İnsan beyni birçok şekilde bir bilgiyi anlayabilir. Siz ise bunlardan hangisinin sizin üstünüzde daha etkili olduğunu bulup onun üstünden çalışmalara başlayarak durumu kendi lehinize çevirebilirsiniz. Görsel zekanız iyi ise bu işi görsellerle yada işitsel zekanız iyi ise duyma ağırlıklı egzersizleri size tavsiye edebilirim.

Örneğimde ingilizceden söz etmiştim. İngilizceyi yüzdelik bir dilime aldığınızda bunun yüzde kırklık bir kısmını grammar yani dil bilgisi oluşturur. Peki geri kalan yüzdelik bölüm neyden ibarettir. Geri kalan bölüm ise sadece kelimelerden ibaret olup kelime bilginizin zenginliğinden oluşan bir yapıdır.

İngilizce matematiğe benzer biraz. Matematikte kurallar değişmez sadece sayılar değişir. İngilizcede kuralları iyi bilirseniz bildiğiniz kelimeler ile birçok cümle kurabilirsiniz. Yeni her kelime size farklı bir cümleyi oluşturacak. Kelime hazneniz ne kadar çok olursa o kadar zengin cümleler kurabilirsiniz.

Nasıl hızlı kelime öğrenebilirim?

Önceden söylediğim gibi kendinize uygun çalışma yöntemini seçerek kelime öğrenmeye başlayabilirsiniz. Buna örnek olarak görsel zekadan en kolay yararlanacağınız yöntem yapışkan not kağıtları ile etrafınızdaki şeylerin üstüne İngilizce adını yazın. Beyniniz görsel hafızanıza bu kelimeleri işliyor olacaktır. Böylece yeni kelimeler öğrenerek kelime haznenizi zenginleştireceksiniz. Böylece her gün ister istemez çalışmış oluyorsunuz.

Ne kadar çok kelime o kadar kolay öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bunun gibi milyonlarca öğrenme yöntemini bulabilirsiniz. Her şey ilk başta bize zor gelir ama ileride anlamaya başladığınızda zor gelen her şey sizin için çok basit kalacaktır. Bir dili öğrenmek sizi daha iyi yapar. Yapılan araştırmalarda birden fazla dil bilen insanlar daha yaratıcı ve başarılı olmaktadırlar. Bunun nedeni ise farklı dillerde düşündüğünüz zaman farklı bakış açısı, farklı kendini ifade edebilme isteği gibi beyninizi ekstra kullanma gereği duymanızdan kaynaklanmaktadır. Her yeni bir dil öğrenmeye çalıştığınızda aslında tüm ram belleğinizi x 2 ye zorlamış oluyorsunuz. Bununda size hayatınızın her alanında fayda ve başarı getirmesi kaçınılmazdır. Konunun ayrıntılarını aşağıda kaynak bölümünden bulabilirsiniz.

Dil öğrenmek yada hayatınızla ilgili başka bir şeyler öğrenmek sadece sizi etkiler bir başkasını değil. O yüzden kendinizi geliştirin, olduğunuz kişiden daha iyisi olabilmek sizin ellerinizde. Yabancı dil öğrenme hakkında sizlere farklı yöntemler ve öğrenme tekniklerini araştırtıp denedikçe paylaşma çalışacağım.

Kategori
Kişisel GelişimSeyahat
Kaynak
Çok dil bilen insanlardan tavsiyeler
Etiket
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir