Dünyada gitmek istediğim bazı güzel yerler

Kafamı işten kaldırdığımda, dünyada gidilecek güzel yerler olduğunu görüyorum. Çeşit çeşit toplumlar, kültürler, değerler ve tanışılacak çok farklı insanlar var bulunduğumuz dünyada. İnsanların bulunduğu yerden uzaklaşmadan sürekli olarak gittikleri yerlere giderek seyahat etmeleri, büyüdüğü memleket, beğendiği plaj ya da gittiği bir şehir o kişi için en güzel yer olabilir. Alışılmışın verdiği huzur ve güven duygusunu anlıyorum ama aslında dünya üzerinde kişinin hayatı boyunca gitmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Bu yerler her zaman araştırdıkça daha da ilgi çeken ve istek arttıran yerlerdir.

Ancak biraz daha araştırılarak detaya inildiğinde aslında çok daha fazla gidilmesi gereken yer olduğu net bir şekilde görmekteyim. Bu güzel yerlere giderek bu alanların görülmesi sadece kültürel olarak değil aynı zamanda insanların son yıllarda daha da artmış olan iş stresi, eğitim stresi ya da diğer birçok psikolojik problemlerden ciddi anlamda uzaklaşmasını sağlayacak ve farklı bakış açıları kazanmanızı sağlayacaktır. Sizlere ilerde gitmeyi planladığım bazı güzel yerlerden araştırdığım kadarıyla bilgi vermeye çalışacağım. Eğer seyahat rotası oluşturuyorsanız, yaptığım araştırma ve notlar sizin işinize yarayabilir.

Ice Canyon

Grönland içerisinde yer alan bu yer tamamen soğuk alanlar içerisinde suların eriterek açmış olduğu bir kanyondan oluşmaktadır. Oldukça derin olan bu kanyon 150 metreye kadar derinlere uzanmaktadır. Tamamen buzluk alanlarda olduğu için buz mavisinin en güzel örneklerinden biri olarak gösterebilmektedir. Bu kanyon Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde bulunmaktadır. Öyle ki kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsü olarak ele alınabilmektedir. Yer olarak Danimarka’ya bağlı ve tamamen özerk bir alan olmaktadır. Yüz ölçümü olarak ele alındığında ise 750 km ve 800 metre derinliğe sahip bir ada üzerinde yer almaktadır.

Cehennemin Kapısı

Cehennemin kapısı olarak adlandırılmış olan bu bölge Türkmenistan sınırları içerisinde yer alan ve günüğmüzde de varlığını devam ettiren yerlerden biridir. 70’li yıllarda Sovyet mühedisleri tarafından tutuşturulmuş bu bölgede doğalgaz rezervleri bulunmaktadır. Bu rezervlerin bir hafta içerisinde tekrar söneceği düşünülse bile günümüzde hala sönmeden yanmaya devam etmektedir. Çukur 70 metre derinliğinde ve içerisi kaynayan çamur ile doludur. Yıl içerisinde birçok turist karşılayarak varlığını sürdürmektedir.

Tunnel Of Love

Ukrayna sınırları içerisinde yer alan “Aşk Tüneli” tamamen yeşillikle kaplanmış bir tünelden oluşmaktadır. Çok büyük ağaçların sarıp sarmalamış olduğu bu tünel eski bir demir yolundan ortaya çıkmıştır. Ukrayna’nın Kleven eyaletinde yer alan Aşk Tüneli daha çok çiftler tarafından ziyaret edilse bile kesinlikle dünyada gidilecek güzel yerler arasında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle siz de seyahat planları yapıyorsanız ya da Ukrayna’ya yolunuz düşecek ise kesinlikle bu tüneli ziyaret etmelisiniz. Daha öncesinden eski bir tahta fabrikasına gidilebilmesi için kullanılan bu tren yolu günümüzde gençlerin sadece gezmek ve huzur bulmak için gittikleri yerlerden biri haline gelmiştir. Özellikle 2013 yılında dünyada en çok konuşulan yerlerden biri olarak ele alınmıştır.

The Crooked Forest

Dünya üzerinde Polonya’da bulunan bu alan yine doğal olarak oluşmuş ve dünya üzerinde en güzel yerlerden biri haline gelmeyi başarmıştır. Crooked Ormanı olarak adlandırılmış olan bu orman Polonya’nın kuzeyinde bulunmaktadır. Bu orman içerisinde diğer ağaçlara nazaran yaklaşık 400 çam bulunmaktadır. Bu çamların diğer çamlardan en büyük farkı ise tam alt kısımlarından yani gövde kısımlarından 90 derecelik bir bükülme ve sonrasında tekrar normal bir ağaç gibi uzamasıdır. Bu durum ise orman içerisinde çok ilginç bir görüntünün oluşmasına neden olmaktadır. Bu bölgeye yakın olan insanların vermiş oldukları bilgilere göre ise ağaçlar ilk yetişmede değil 10 yaşından sonra yavaş yavaş bu hale geldiğidir. Bu durum yapılan birçok araştırma ve incelemeye rağmen nedeni belirlenememiş bir durumdur.

The Cinque Terre

Dünya üzerinde İtalya’da bulunan bu bölge doğal ortamın haricinde daha sonradan oluşturulmuş güzel bir tatil bölgesidir. Dünyada gidilecek güzel yerler arasında önemli yeri olan bu bölge daha çok deniz ve güneş ile insanları çekmektedir. İtalya’nın Cenova şehrinde yer almaktadır. Geçtiğimiz yıllarda Unesco ile birlikte Dünya Kültürü Mirasları arasına girmiş Bu şehirde denize doğru uzun bir teras bulunmaktadır. Özellikle tepelerin eteğinde bulunan beş küçük köyden oluşan bu bölge kesinlikle tatil için birçok bölgeden daha büyük bir önem taşımaktadır. Köylerin rengarenk yapıları nedeni ile ve insanları sayesinde turistlerin en uğrak alanlarından biri haline gelmiştir. Köyler içerisinde üzüm bahçeleri ve zeytin bahçeleri çoğunluk olarak bulunmaktadır. Bunun yanı sıra uzun yürüyüşlere elverişli alanları da bulunmaktadır.

Venedik

Birçok kişinin gitmiş olduğu ya da duymuş olduğu yerlerden biridir. Dünyada gidilecek güzel yerler arasında Venedi’ği mutlaka ele almamız gerekmektedir. Bir diğer adı ile “Köprüler Şehri” ya da “Kanallar Şehri” olarak da bilinmektedir. Dünya’nın en güzel şehirlerinden biri olan bu şehir gerek nehirleri gerekse yapıları nedeni ile ciddi anlamda turistik bir bölgedir. Yıl içerisinde çok kez turları yapılan bu bölgeye seyahat etmeyi seven herkesin gitmesi önerilmektedir. Gezi turları genellikle Venedik’te bir gece bulunmaktadır. Bu nedenle daha çok bir tura bağımsız olarak bu şehre giderek doyumsuz güzelliği yaşamanız önerilmektedir. Ancak gitmeden önce biraz araştırma yaparak bu şehrin güzelliklerinin daha fazla farkında olabilirsiniz. Venedik içerisinde 400 tane köprü bulunmaktadır. Küçük bir alan olmasına rağlen 250000 kişinin yaşadığı bu şehir kendi içerisinde bir aile gibidir.

Roma

Roma, Çok eski tarihe dayanan yapıları nedeni ile yine turistlerin en çok uğradığı ülkelerden biridir. Doğal yapıları ve tarihi yapıları ile dünyada gidilecek en güzel yerlerden biri haline gelmiştir. Güzel sanatlar ile uğraşan insanların daha çok beğeneceği bu şehrin sokakları sanki bir açık hava müzesinde gibi hissettirerek insanların psikolojik olarak daha da rahatlamasını sağlamaktadır. Öyle ki Roma gibi bir şehir günümüzde bulunmamaktadır. Roma’da sadece tarihi yapılar değil kültürel olarak da mükemmel farklılıklar mevcuttur. Bu nedenle kültürel açıdan da gezilmesi durumunda büyük kazançlar sağlayabilirsiniz.

Kategori
Seyahat
Etiket
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir